انتساب پرچم به حضرت رضا(ع) باعث توجه مردم به آن می شود / تکرار حرکت های دارای غنای دینی معرفت افزایی را به دنبال دارد

حجت الاسلام عالی اظهار کرد: مردم از باب تبرک و انتساب پرچم، نمک و نبات به حضرت ثامن‌الحجج و آستان قدس رضوی به آن توجه می کنند.

یک کارشناس دینی در گفت‌وگو با ستادخبری دهمین دوره جشن‌های مردمی و بین‌المللی «زیر سایه خورشید» اظهار کرد: حرکت معنوی زیر سایه خورشید همچون تبرک جستن به درب و پنجره و ضریح حضرت رضا(ع) است چراکه آن را منتسب به امام می‌دانیم وگرنه ما به هر آهن و فولاد و پنجره‌ای تبرک نمی‌جوییم.

وی با بیان اینکه آنچه منسوب به اولیای الهی است، می‌تواند مقدس باشد، گفت: به عنوان نمونه صندوقی که مادر حضرت موسی(ع) ایشان را در آن قرار داد و به آب انداخت، صندوق مقدسی است یا مشاهده می‌کنیم پیراهن حضرت یوسف(ع) شفا می‌دهد که در قرآن به این موارد اشاره شده است.

حجت‌الاسلام عالی در همین زمینه افزود: امری که در دین به عنوان بدعت شناخته می شود تعریف مخصوص به خود را دارد. بدعت یعنی چیزی که در دین نیست به عنوان یک توصیه و امر دینی ارائه شود و نمی توان هر حرکت تازه ای در آئین های دینی را بدعت خواند.

این کارشناس دینی تاکید کرد: مردم از باب تبرک و انتساب پرچم، نمک و نبات به حضرت ثامن‌الحجج و آستان قدس رضوی به آن توجه می کنند.

وی در ادامه «زیر سایه خورشید» را حرکتی ارزشمند توصیف و اضافه کرد: چنین حرکت‌هایی خوب است و در کنار آن باید به دنبال معرفت‌افزایی باشیم. درحال حاضر همه جوانان، روحیه بزرگان که با این موضوعات به خوبی ارتباط برقرار کرده و تبرک می‌جستند را ندارند.

به گفته حجت الاسلام عالی شایسته است برگزارکنندگان «زیر سایه خورشید» هرسال یک موضوع را به عنوان نیاز روز فرهنگی کشور محور فعالیت‌های خود قرار داده و در تبیین آن از سیره رضوی و ائمه معصومین(ع) بهره گیرند تا همه‌ساله در موضوعی خاص، یک گفتمان‌سازی و جریان‌سازی صورت گیرد.

حجت‌الاسلام عالی با تأکید براینکه تکرار این حرکت معنوی از اثرگذاری آن نمی‌کاهد، افزود: هر تکراری بد نیست، نماز هم هر روز تکرار می‌شود، روزه هم هرسال تکرار می‌شود اما هر سال یک رشدی برای انسان به همراه دارد. اگر این حرکت از غنای محتوایی لازم برخوردار باشد، معرفت‌افزایی به دنبال دارد.

وی با اشاره به برخی هجمه‌هایی که همه‌ساله از داخل و خارج از کشور نسبت به این حرکت فرهنگی تبلیغی صورت می گیرد، ابراز کرد: این هجمه‌ها را نسبت به عاشورا، فاطمیه و غدیر هم انجام می‌دهند اما از آنجایی که در خارج از کشور فضاهای معنوی کمتری وجود دارد، هضم این موارد برای همه ممکن نیست بنابراین می‌بایست با در نظر گرفتن این اقتضائات، اقدامی عقلانی، منطقی و قابل دفاع صورت گیرد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

الگوی امنیتی *