گزارشی از طرح ولایت نوجوانان با عنوان “هفت روز در بهشت”

مؤسسه جوانان آستان قدس رضوی، طرح ولایت را که پیش از این مختص دانشجویان بود، برای اولین‌بار در خصوص دانش‌آموزان دبیرستانی پسر در سطح کشور برگزار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسسه جوانان آستان قدس رضوی و به نقل از خبرگزاری فارس، مؤسسه جوانان آستان قدس رضوی، طرح ولایت را که پیش از این مختص دانشجویان بود، برای اولین‌بار در خصوص دانش‌آموزان دبیرستانی پسر در سطح کشور برگزار کرد.

طرح ولایت دانش‌آموزی با عنوان “هفت روز در بهشت” دارای ۵ مرحله ٧ روزه است که در این اردو آموزشی-معرفتی و تفریحی ٨۵٠ نفر دانش‌آموز از سراسر کشور شرکت کرده‌اند.

طرح”هفت روز در بهشت” از ١۵مرداد آغاز شده و تا ٢٨ شهریور ماه ادامه دارد.

این طرح ویژه دانش‌آموزان نخبه پسر سراسر کشور است که در هر دوره آن حدود ١۶٠ دانش‌آموز از استان‌های مختلف کشور، حضور دارند.

طرح”هفت روز در بهشت” دارای بخش‌های مختلف آموزش، تفریح، مسابقه و زیارت حرم مطهر رضوی است و بخش‌های تفریحی و مسابقه آن در اردوگاه امام رضا(علیه السلام) انجام می‌شود.

اردوگاه امام رضا(علیه السلام) یا باغ بیلدر طرقبه در زمان رژیم شاهنشاهی متعلق به فرخ پهلوی بوده است که بعد پیروزی انقلاب اسلامی به باغی برای استفاده سران کشور تبدیل شده بود و تولیت آستان قدس، آن جا را به مکانی برای استفاده و برگزاری اردوهای جوانان و نوجوانان کشور تبدیل کرد.
برنامه‌های تفریحی و مسابقه دانش‌آموزان دارای بخش‌های مختلف و متنوعی است.

حدود ٢٠٠ دانش‌آموز پسر در مقطع دبیرستان و از نخبگان علمی که منتخبان شرکت در طرح کشوری هفت روز در بهشت بودند در اردوگاه حضور داشتند.

دانش‌آموزان در گروه‌های ٢٠ نفره تقسیم شدند و هر گروه با مربی خود که دانش‌آموخته حوزه علمیه و از مربیان دانش‌آموخته دوره مربیگری نوجوانان بود، به سمت کلاس‌های آموزشی_معرفتی به راه افتادند، مربی از شناخت و معرفت کسی می‌گفت که تنها او لایق شناخت است و می‌گفت از شناخت خود می‌توان به شناخت برترین قدرت آفرینش، دست‌یافت، کلاس‌های آموزشی توأم با شور و انرژی در حال برگزاری بود، شور و انرژیی که از نوجوانان نخبه علمی دریافت می‌شد.

مباحث مورد بررسی و آموزش این کلاس‌ها که قلب‌های نوجوانان را با دل‌های مربیان روحانی خود پیوند می‌زد، مبانی خداشناسی، هستی‌شناسی، معرفت‌شناسی، نبوت عامه و نبوت خاصه است.

برگزاری کلاس‌های آموزشی به اتمام رسید و دانش‌آموزان به فرمان مسئول اردو در گوشه‌ای اردوگاه جمع شدند و بعد از استراحت و پذیرایی مختصر و قرعه‌کشی در خصوص اجرای مسابقات و بازی‌های جمعی، دانش‌آموزان همراه با مربیان رهسپار میدان بازی شدند.

گروهی از آن‌ها به بازی تنیس روی میز مشغول شدند و گروهی با اشکال سه بعدی سرگرم شدند.

دو گروه از دانش‌آموزان با خوشحالی فراوان راهی میدان بازی پینت‌بال بودند، بازی بسیار سرگرم‌کننده‌ای بود، بچه‌ها با لباس و ماسک مخصوص و البته همراه با اسلحه وارد میدان شدند، با فرمان مربی یک به یک از اتاقک مخصوص خارج شدند و در پشت سنگرها کمین کردند، بار دیگر با فرمان مربی از پشت سنگرها به راه افتادند و حسابی سرگرم بازی بودند که صدای بچه‌هایی که بازی فرمانده را انجام می‌دادند توجه مرا جلب کردند، زمینی همچون زمین والیبال در نظر گرفته شده بود که پرده‌ای آبی رنگ زمین را به دو قسمت مساوی تقسیم می‌کرد، هر کدام از بچه‌ها کیسه‌ای آب به دست داشتند که با رهبری فرمانده گروه باید کیسه آب را به طرف مقابل پرت می‌کردند، بازی شور و هیجان خاصی داشت و البته سر و صدای زیادی هم به پا کرد.

بچه‌ها در جای جای اردوگاه مشغول بازی‌هایی همچون فوتبال‌دستی، فوتبال شنی، صخره‌نوردی، تیراندازی با کمان، دارت، ساخت موشک آبی، هفت‌سنگ، برج هیجان، طناب تعادل، ناودان و همپا بودند که صدای اذان بلند شد.

دانش‌آموزان با شنیدن صدای اذان دست از بازی کشیده و مشغول وضو گرفتن شدند، نماز جماعت هم به پایان رسید و به میان آن‌ها رفتم تا حال و هوای هفت روز در بهشت را از آنان جویا شوم.

محمدمهدی موسی‌پور ١۵ ساله از تهران ضمن اشاره به اینکه در این طرح مربیان به صورت ریشه‌ای و اصولی وجود خدا را برای دانش‌آموزان اثبات کردند، بیان کرد: مربیان روحانی ما در این طرح ما را به خدا نزدیک کردند و این مسئله بسیار با ارزش است و در تمام لحظات زندگی تاثیرگذار است.

وی برنامه وداع با شهید مدافع حرم را که در محل مؤسسه جوانان آستان قدس برگزار شده بود بسیار عالی دانست و ادامه داد: امیدوارم من نیز بتوانم راه شهدا را ادامه دهم.

سیدعلیرضا حیات‌القیب دانش‌آموز دیگر شرکت‌کننده در این طرح، فضای زیارت و برنامه‌های مختص به زیارت را خوب توصیف کرد و افزود: بار علمی مطالب بسیار سنگین بود و بهتر بود مطالب را با زبان ساده‌تر بیان می‌کردند.

وی بیان کرد: آمادگی کامل را از این کلاس‌ها کسب کرده‌ام و دوست دارم هرچه سریع‌تر این مطالب را به دوستان و خانواده انتقال دهم.

دانش آموزان دیگر نیز فضای زیارت را بسیار عالی دانستند و از این که توانستند بار دیگر به زیارت امام رضا(ع) مشرف شوند ابراز خرسندی کردند.

تاکنون دانش‌آموزان بسیاری از استان‌های مختلف کشور در این طرح شرکت کرده‌اند، اختتامیه مرحله چهارم این دوره در ١٩شهریورماه برگزار می‌شود و پس از آن مرحله پنجم آغاز می‌شود.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

الگوی امنیتی *