لازمه فعالیت فرهنگی موفق، هم‌افزایی است

حجت‌الاسلام ماندگار گفت: کاری موفق و مثمرثمر است که با هم‌افزایی شکل بگیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مؤسسه جوانان آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام محمدمهدی ماندگار امشب در دوره تخصصی متمرکز تشکل‌های فرهنگی همکار آستان قدس رضوی «سدید» به بیان جایگاه حرکت تشکیلاتی و هم‌افزایی در فعالیت‌ها پرداخت و اظهار کرد: هر جای ۴۰ سال عمر نظام اسلامی موفق شدیم، محصول هم‌افزایی درست بوده و هر جا کم آوردیم، یا هم‌افزایی نبوده یا مسیر غلط را طی کردیم.

وی، آستان قدس رضوی را یکی از زیباترین محورهای هم‌افزایی دانست و افزود: جشن‌های زیر سایه خورشید، تجربه‌ای است که از محلی به ملی و از ملی به جهانی تبدیل‌شده است، در کل دنیا، جشن‌های زیر سایه خورشید در حال گسترش است، اربعین نمونه دیگری از هم‌افزایی است، اعتکاف و حتی شکل‌گیری انقلاب اسلامی نیز محصول هم‌افزایی است.

این استاد حوزه و دانشگاه آیه «وَتَعاوَنوا عَلَى البِرِّ وَالتَّقوىٰ وَلا تَعاوَنوا عَلَى الإِثمِ وَالعُدوانِ وَاتَّقُوا» را شاخصه حرکت جمعی و هم‌افزایی برای مسلمانان خواند و گفت: این آیه می‌گوید هم‌افزایی در دو جبهه حق و باطل وجود دارد اما متأسفانه این هم‌افزایی در جبهه حق به‌خوبی شکل نگرفته؛ با وجود تمام اختلافات بین آمریکا و غرب، به‌اندازه‌ای که آمریکا، اروپا و رژیم صهیونیستی باهم کنار آمدند، جبهه حق باهم کنار نمی‌آیند.

وی با بیان این‌که اولین اصل هم‌افزایی، «امت» شدن است، ادامه داد: اگر می‌خواهید به نتیجه برسید، باید امت شوید و اولین پایگاه امت شدن، وجود خود انسان است، اگر وجود ما توحیدی شود، خودمان یک امت می‌شویم و راه آن، حکومت عقل بر نفس است.

وی ادامه داد: حالت بسیاری از ما مشخص نیست، در هر شرایطی تغییر می‌کند و این به خاطر آن است که وجود خودمان را جمع نکردیم، عقل بر نفس حاکم نشده و در موقعیت‌های مختلف، تغییر پیدا می‌کنیم.

حجت‌الاسلام ماندگار، دومین اصل را داشتن «امام» بیان کرد و گفت: امت محور می‌خواهد، محور داشته باشید تا او همه کارها را جهت دهد؛ امام در وجود خودمان، عقل است و در جامعه، ولایت داریم همان‌طور که در طول انقلاب، هر جا به حرف امام گوش کردیم، پیروز شدیم، هر جا به حرف امام زمان خود گوش نکردیم، شکست خوردیم.

وی اضافه کرد: سید حسن نصرالله می‌گوید وقتی خواستیم از اسرائیل انتقام بگیریم، همه می‌گفتند با دم شیر بازی نکن، تنها کسی که حمایت کرد و گفت پیش برو که در این کار پیروزی است، رهبر انقلاب بود که پس‌ازآن جنگ ۳۳ روزه شکل گرفت و دیدیم چطور عزت یافتند.

این استاد حوزه و دانشگاه به سوم اصل در هم‌افزایی اشاره و خاطرنشان کرد: خداوند در این آیه می‌فرماید باید وحدت داشته باشید، اگر وحدت داشتید، قدرتتان فزاینده می‌شود؛ تمام تلاش دشمن برای این است که جمع نشویم، امام نداشته باشیم و وحدت شکل نگیرد و برای این هدف، به هر طریقی می‌خواهد بین ما تفرقه بیندازد.

وی با بیان این‌که چهارمین اصل، خیر رساندن در هدف است، گفت: چشم‌انداز بچه شیعه، موحد شدن تمام عالم است، این یعنی در هدف خود خیرخواهی دارید.

حجت‌الاسلام ماندگاری افزود: تقوا، پنجمین اصل در هم‌افزایی است به این معنا که در این مسیر، هرچه شرایط سخت شد، باید حدود الهی رعایت شود، اگر حدود الهی را رعایت کردید، خدا چشمانتان را باز می‌کند، اگر حدود الهی را رعایت کردید، خدا برایتان گره درست نمی‌کند، تمام خوبی‌ها باید جهانی شود.

وی یادآور شد: ملاک و شاخصه عقل، آخر بینی است، سنجش نفع و ضرر یک اتفاق که آیه پایان این کار به نفع من است یا نه، این آخر بینی شاخص عاقل بودن است.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

الگوی امنیتی *