آیت‌الله حسینی در مراسم استقبال از کاروان «زیر سایه خورشید» آستان قدس رضوی:
حضرت رضا مظهر رضایت الهی است / بزرگ‌ترین ترویج و تبیین‌کننده معارف مهدوی امام رضا (ع) است

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان البرز و امام‌جمعه کرج، در ایام پر خیروبرکت دهه کرامت، مراسم استقبال از کاروان خادمان حامل پرچم مضجع مقدس علی بن موسی‌الرضا (علیه آلاف التحیه والثناء)، تحت عنوان سیزدهمین دوره جشن‌های مردمی «زیر سایه خورشید»، پیش از ظهر امروز (شنبه)، توسط آیت‌الله حسینی همدانی و با حضور خادمان حرم رضوی، اعضای ستاد و خادم یاران آستان مقدس رضوی در استان البرز، در محل دفتر امام‌جمعه کرج برگزار شد.

آیت‌الله حسینی همدانی در این جلسه ضمن عرض خیرمقدم به خادمان حریم رضوی، با اشاره به آیه چهل و سوم سوره مبارکه احزاب که می‌فرماید: «هُوَ الَّذِی یُصَلِّی عَلَیْکُمْ وَمَلَائِکَتُهُ لِیُخْرِجَکُمْ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ» بیان داشت: یکی از حرکت‌هایی که افراد را از ظلمت خارج و به سمت نور هدایت می‌کند ارتباط معنوی و عاطفی با حضرات معصومین علیهم‌السلام است.

وی در ادامه افزود: هر چه این حرکت تقویت‌شده و مستحکم‌تر باشد بر نورانیت افراد افزوده می‌شود و افرادی که با قرآن و اهل‌بیت ارتباط وسیع و عمیقی دارند هم خودشان نورانی‌اند و هم نور می‌دهند و راه را روشن می‌کنند.

امام‌جمعه کرج با تأکید بر اینکه کاروان «زیر سایه خورشید» باید همراه با معرفت افزایی باشد به توضیح عبارت «عارفاً بحقّه» در زیارت امام رضا علیه‌السلام پرداخت و گفت: شرط قبولی زیارت «عارفاً بحقّه» بودن می‌باشد و معصومین علیه‌السلام در توضیح این عبارت بیان می‌کنند که بدانید ما امام هستیم اما نه امام شناسنامه‌ای بلکه منظور جایگاه امامت است.

آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه بابیان اینکه جایگاه امام اتصال عالم ملکوت به عالم ملک است، افزود: اگر امام روی زمین نباشد خدای تعالی روزی و رزق مادی و معنوی خود را به عالم هستی قطع می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه شناخت حقیقت امام به معنای خاص آن هرگز ممکن نیست، گفت: امام واسطه فیض الهی است و مسیر هدایتی بشر که «لِیُخْرِجَکُمْ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ» است را توسط امام و قرآن به دست می‌آوریم لذا اگر انسان این را بداند و درک کند زیارتش قبول می‌شود.

رئیس شورای سیاست‌گذاری امور مساجد استان البرز در بخش دیگری با اشاره به اوضاع سیاسی و اجتماعی دوران امام رضا علیه‌السلام، عنوان کرد: بنی‌عباس بااینکه از خویشاوندان امام رضا علیه‌السلام بودند و خود را منصوب به پیغمبر می‌دانستند اما به‌مراتب پلیدتر، سفاک تر و خون‌ریزتر از بنی‌امیه بودند.

آیت‌الله حسینی همدانی بابیان اینکه امام رضا علیه‌السلام امامت را در دل مردم محکم و مستحکم کرد، بیان داشت: بااینکه خاندان بنی‌عباس تلاش می‌کردند تا ارتباط بین امام و مردم را جدا کنند و محبت اهل‌بیت در دل شیعیان نباشد اما موفق به این کار نشدند و حضرت با منش و خویی که داشتند توانستند یک فضای محبتی را بین مردم ایجاد کنند.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز بابیان اینکه سبک زندگی حضرت رضا علیه‌السلام باعث نشر معارف اهل‌بیت و امامت شد، عنوان کرد: منش اخلاقی امام رضا علیه‌السلام بسیار زیباست و حضرت از انجام بسیاری از کارها خودداری و پرهیز می‌کردند.

آیت‌الله حسینی همدانی با اشاره به اینکه امام رضا علیه‌السلام امام شناسی و مباحث مربوط به امامت را در جامعه توسعه دادند، تصریح کرد: امام علیه‌السلام جایگاه و شخصیت امام را به مردم القا و اشراب کردند و ما امروز یکی از بهترین درس‌های امام شناسی را در ادعیه و روایات حضرت مشاهده می‌کنیم.

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: اخلاق و روش حضرت رضا علیه‌السلام باعث شد امامت و محبت اهل‌بیت در دامنه‌ی روزگار توسعه پیدا کند که آثار آن را الآن مشاهده می‌کنیم و بااینکه وضعیت کشور در بحران بیماری به سر می‌برد و مشکلات عدیده‌ی اقتصادی و مسائل دیگر هست ولی باز عشق و محبت به آستان اهل‌بیت و حضرت رضا سلام‌الله‌علیه کم نشده و همه آن قرب و محبت را از دست نداده و مردم به هر وسیله‌ای که باشد ابراز ارادتشان را می‌کنند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان البرز بابیان اینکه یکی از کسانی که مباحث مهدویت را خیلی مفصل پرداخته و شرح داده حضرت رضا سلام‌الله‌علیه است، بیان داشت: حضرت رضا علیه‌السلام امامت حضرت حجت و دوران غیبت را به‌خوبی تبیین و سبک زندگی مهدوی را روشن کرده است.

آیت‌الله حسینی همدانی در خاتمه ضمن تأکید بر استمرار فعالیت کاروان «زیر سایه خورشید» در سال‌های آینده، بیان داشت: امیدوارم که فعالیت این کاروان بیشتر و پرثمر از سال‌های قبل باشد و حضرت رضا که مظهر رضایت الهی در عالم است ان‌شاءالله از همه ما راضی باشد.

در ابتدای این دیدار، مدیر دفتر نمایندگی آستان قدس استان البرز، آقای عباس قاضی خانی، به اعلام برنامه‌های کاروان «زیر سایه خورشید» در مدت حضور این کاروان در استان البرز پرداخت.

گفتنی است جشنواره «زیر سایه خورشید» یک حرکت خودجوش مردمی است که با همکاری شبکه جوانان رضوی، از انوار معجزه ساز آفتاب هشتم برکت می‌گیرد و امسال سیزدهمین سال برگزاری خود را سپری کرده و به‌صورت بین‌المللی در چند کشور برگزار می‌شود.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *