گزارشی از یک نشست تربیتی / یک روز با پدر و مادرها

اواخر تیر ماه است و در یک بعد از ظهر گرم تابستانی به محفلی گرم  و دوستانه واقع در خیابان کوهسنگی در موسسه جوانان آستان قدس رضوی می‌رویم ودر کنار خانواده‌ها و با حضور مسئولین در بخش آموزش و روابط عمومی موسسه با برنامه‌هایشان همراه میشویم.

آموزش به همراه بازی

صندلی ها یکی یک پر میشود. بعضی با همسرانشان وبعضی تنها آمده اند. حضور زیاد خانوادها قطعا مهر تاییدی است برای اینکه  چنین جلساتی ضروری است. به قول یکی ار حضار (آنقدر این روزها گرفتار کار هستیم که شاید، بدون چنین جلساتی باعث شود دقایقی را فارق از کار در چنین محفلی حضور به هم آوریم و بهره لازم را ببریم در این برنامه‌ علاوه بر معرفی برنامه‌ها  فرم‌های نظر سنجی به خانواده داده می‌شود.

خانم صدری یکی از مادرانی است که فرزندش در کلاسهای اوقات فراقت موسسه شرکت کرده است و می‌گوید: من از نحوه اطلاع رسانی و برگزاری کلاسهای آموزشی وسرویس دهی بسیار راضی هستم.  نظم برنامه‌ها نسبت به سالهای گذشته خیلی بهتر شده  است.

وی اشاره به ضرورت برگزاری کلاسهای این چنینی برای دانش آموزان دارد و می‌گوید: کلاسهای آموزشی وتربیتی قطعا ضرورت اوقات فراقت برای دانش آموزان است. زیرا آموزش به همراه بازی بسیار تاثیر گذار است.

یوسفی در حال پر کردن فرم نظر سنجی است و می‌گوید: دخترم در کلاسهای اوقات فراقت موسسه شرکت می‌کند و رضایت دارد. وی از نحوه برگزاری واطلاع رسانی خوب به خصوص بخش سرویس دهی می‌گوید و ادامه می‌دهد:  این چنین عملکردی باعث اطمینان خانواده ها است. امسال به فضا هم رسیده‌‌اند و همه چیز خیلی بهتر ازسال گذشته است و همچنین کلاسها و برنامه‌ها ار تنوع بیشتری برخوردار است.

وی اشاره به جلسه مربوط به خانواده‌ها دارد و می‌گوید:  قطعا چلسه امروز برای خانواده‌ها تاثیر گذار است و باعث یادگیری بیشتر  و درست در امور تربیتی خواهد بود.

اقاخانی یکی از پدرانی است که فرزندش در کلاسهای موسسه شرکت می‌کند و می‌گوید:

کلاسهای متنوع خوبی دارند. من فرزندم چیزهای خوبی یاد گرفته است. در واقع این کلاسها باعث ایجاد انگیزه و علاقه می‌شود. من پسرم روزهای کلاسش با اشتیاق به موسسه می‌آید و قطعا در برنامه آینده‌اش تاثیر گذار است.

وی پیشنهادش برگزاری بیشتر کلاسهای فکری وخلاقیت را دارد و به نظرش تاثیر گذاری بیشتری دارد.

او در خصوص برگزاری جلسه برای خانواده‌ها می‌گوید: مشغله های کاری اچازه نمی دهد خانواده‌ها تمرکز بیشتری روی امور تربیتی فرزندان داشته یاشند قطعا برگزاری این چنین جلساتی با موضوع تربیتی فرزندان تاثیر گذار است.

سیاست گذاری موسسه

جلسه با قرائت قرآن آغاز میشود و  با صحبتهای عماد مسئول روابط عمومی ادامه پیدا می‌کند.

وی اشاره به سیاست گذاری موسسه در خصوص کلاسهای اوقات فراقت درحوزه تربیتی و و روانشناسی دارد و می‌گوید: اجراء امسال مجموعه در بخش کادر آموزشی و علوم تربیتی در دو بخش خانواده و فرزندان ساماندهی شده است.

در ادامه میگوید: قطعا برنامه ما خالی از ایراد نیست و ما می‌خواهیم خانواده‌ها نقطه نظرات خود را در فرم‌های نظرسنجی اعلام کنند. ما ارتباط با خانواده‌ها را یکی از ارکان مهم در امور تربیتی می‌دانیم.

روحی در خصوص طرح اوقات فراقت فرزندان پشت تریبون می‌رود و توضیحاتی را می‌دهد: این برنامه در دوبخش جوانه‌ها که از ۸ تا۱۱ سال است و مقطع دبیرستان  برای دختر خانم‌ها و آقا پسرها برگزار می‌شود. در بخش جوانه‌‌های دختر حدود ۱۰۰ نفر  و در بخش پسران ۹۰ نفر ثبت نام  شده‌اند.

در ادامه می‌گوید:  آموزش بچه ها با نشاط و بازی همراه است. انتخاب مربیان و اساتید به دقت انجام شده است در واقع هم بحث علمی اساتید وهم تجربه کاریشان برای ما مهم بوده است، چون برای ما مهم بوده است در پایان دوره بچه‌ها  داشته باند. کلاسها از ۸ صبح شروع  و ۱۲ ظهر به پایان می‌رسد.

بانک جوائز

وی اشاره یه بانک جوائز دارد و می‌گوید: با توجه به اینکه اوقات فراقت دانش آموزان است و ما نمی‌خواهیم فضایی صد در صد آموزشی داشته باشیم. علاوه بر برگزاری نمایشگاه از آثار هنری بچه ها وتقدیر در پایان دوره کلاسها طرح بانگ جوائز را هم در نظر گرفته‌ایم که توسط مربیان کارتهای امتیازی به بچه‌ها داده می‌شود که برپایه امتیازاتشان جوائزی اهداء می‌شود.

برگزاری جلسات در راستای توانمند سازی والدین با موضوعات تربیتی ودعوت از اساتید مجرب ار دیگر برنامه‌های طرح اوقات فراقت است.

سالن پر شده است وبا ذکر صلوات واعظ موسوی صحبتش را با آگاهی از بایستهای تربیت فرزندان در سنین کودکی و نوجوانی آغاز می‌کند. وی یکی از نکته‌های کلیدی در تربیت فرزندان را چفت شدن پدر ومادر می‌داند وپرهیز از بحث در خانواده می‌داند. وی از پدر ومادرها میخواهد که مقبول ومحبوب فرزندانشان باشند و توضیحاتی در این باره به خانواده‌ها میدهد.

اولین جلسه با نوید ادامه داشتن، به کار خود پایان میدهد.

گزارشگر: بناءزاده

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
نظرات بسته شده است.