نهج البلاغه، کتابی تدوین شده برای گفتمان انقلاب اسلامی

حجت الاسلام مهدوی ارفع با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص منبع فهم گفتمان انقلاب اسلامی گفت: مقام معظم رهبری فرمودند، دوره ما شبیه‎ترین دوره به حکومت امیرالمومنان(ع) است، پس روزگار، روزگار نهج البلاغه است و کلید حل تمام مشکلات امروز جامعه ما است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مؤسسه جوانان آستان قدس، حجت الاسلام مهدوی ارفع در دوره تخصصی متمرکز مدیران میانی تشکل‌های فرهنگی همکار آستان قدس رضوی «سدید» که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به آداب و شرایط زیارت اظهار داشت: نزدیک ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد، هر سال نیز بودجه فرهنگی بیشتر می شود، عناصر فرهنگی ما بیشتر کار می کنند اما به جای اینکه جامعه سالم تر شود بیشتر از گذشته شاخصه های فرهنگی اش نزول پیدا می کند، هر سال بدتر از گذشته می شود، از ظاهر فرهنگی که حجاب است تا باطن که فساد اداری در کشور است، باید پرسید چرا با این همه تلاش ما، فعالیت های فرهنگی نتیجه معکوس می دهد.

وی با بیان اینکه امام رضا(ع) عهده‎دار هدایت بشر است و ما در بخش فرهنگی به دنبال هدایت انسان‎ها هستیم، افزود: ما باید با تمام وجود از ایشان بخواهیم تا در این مسیر ما را کمک کنند، یک طرحی، اندیشه‎ای به ذهن ما برسد تا بتوانیم از این مشکلات رهایی پیدا کنیم.

وی اضافه کرد: اگر تا امروز، ما فعالان فرهنگی خواب هم بوده باشیم دیگر  متوجه شدیم که دشمن در بخش فرهنگی نسبت به ما جلوتر و حساب شده‎تر، این صحفه شطرنج فرهنگی را جابجا می‎کند و تمام مهره‌های ما را از سر راه بر می دارد، با یک موج فتنه ۸۸ بسیاری افراد خوب ما را از بدنه انقلاب جدا می کند، با یک شبه اعتقادی بسیاری از جوانانی که در مسجد و پایگاه ها تربیت کردیم را به تردید می‎اندازد.

گفتمان انقلاب اسلامی، هدف اصلی دشمن

حجت الاسلام مهدوی ارفع با تاکید بر اینکه ابتدا باید بدانیم دشمن در کدام نقطه با ما در حال جنگ است، گفت: برای شناخت این موضوع  دو راه  معتبر وجود دارد، نخست اینکه از فرماندهی کل قوای فرهنگی به عنوان حجت مطلق تبعیت کنیم یا بررسی کنیم که دشمن کجا با ما وارد جنگ نرم شده است، نقشه و هدفش چیست؟ خوشبختانه ما از هر دوی این مسیر بررسی کردیم به یک جواب رسیدیم که دشمن به دنبال نابودی گفتمان انقلاب اسلامی در جامعه ما است.

وی ادامه داد: دشمنان ما امروز به دنبال حذف گفتمان انقلاب اسلامی هستند تا تنها ظاهری از انقلاب در جامعه باقی بماند و گرنه کشور پاکستان که زودتر از ما به جمهوری اسلامی دست پیدا کرد، دشمن می خواهد تا کم کم با ارتباط با آمریکا مشکلی نداشته باشیم، به اسرائیل کار نداشته باشیم؛ دشمن به خوبی فهمیده که گفتمان انقلاب اسلامی میوه ای مانند شیخ زکزاکی دارد که ۱۰ میلیون نفر انسان را می تواند به دور خود جمع کند.

حجت الاسلام مهدوی ارفع ابراز کرد: ما باید بفهمیم که این نسیم انقلاب و تفکرات آن چه بوده که توانسته یک کودک ۱۳ ساله تا مردی ۷۰ ساله را در یک خطر فکری قرار دهد و مسئول و غیر مسئول را به ساده زیستی و استکبارستیزی متعهد کند. مقام معظم رهبری چندسال است تنها به گفتمان انقلابی تاکید می کنند و می فرمایند مجلس، دولت و مسئول یا انقلابی یا غیر انقلابی است، دیگر صحبت از اصولگرا و اصلاح طلب نمی کنند، چون فهمیدند که دشمن امروز بر ریشه های درخت انقلاب ما دست گذاشته که اگر موفق به خشک شدن آن شود دیگر این درخت انقلاب تنه خشکیده ای است که دیگر میوه ای مانند شیخ زکزاکی نخواهد داشت.

وی گام نخست برای پیشبرد و موفقیت گفتمان انقلاب اسلامی را تعریف واحد و مشخصی از این مفهوم دانست و گفت: مقام معظم رهبری فرمودند که اگر در وظیفه گسترش چتر گفتمان انقلاب اسلامی بر سر قشری که به آن می گوییم خاکستری، کوتاهی کنید، محال ندانید که انقلاب اسلامی از بین خواهد رفت، بنابراین اگر بتوانیم این گفتمان را احیا کنیم، دوباره یک  زبان مشترک در جامعه ایجاد کردیم که می توانیم براساس آن یک مطالبه واحد داشته باشیم و دوباره همه سر یک سفره واحد برمی گردند.

وی با اشاره به اینکه نمی شود به زور چفیه و پلاک، قشر خاکستری را انقلابی کرد بلکه آنان باید به این درک برسند که گفتمان انقلابی عزت ایرانی بودن آنان هست، تصریح کرد: این گفتمان امروز دارد، به هم می ریزد، گفتمان یعنی اکثریتی از جامعه یک آرمان را بدون ضرب و زور و شعار بپذیرند و مطالبه کنند و همچنین لوازم و هزینه آن را بپردازند، ما ۳۳۰ هزارتا شهید هزینه این انقلاب کردیم.

حجت الاسلام مهدوی ارفع گفت: من نمی گویم امروز مردم ما انقلابی نیستند، خیر، موضوع گفتمان انقلابی امروز کمی پیچیده شده است که به نظر می رسد، تنها راه، بهترین راه  و ساده ترین راهی  که بشود دوباره افراد را به سفره انقلاب برگردانیم این است که به یک منبعی برسیم که اکثر مردم با تمام اختلاف سلیقه ای که دارند، وقتی آن را معرفی کردیم، بگویند قبول این را که ما نیز قبول داریم، این منبع به نظر ما کتاب نهج البلاغه است.

وی اظهار کرد:  ما هر چقدر کتاب نهج البلاغه را بخوانیم، متوجه می شویم برای روزگار ما است، امروز برخی از هموطنان ما به خاطر چهار مدیر فاسد از انقلاب دل کندند و با اصل انقلاب مشکل دار شدند در حالیکه در زمان امام علی(ع) نیز این افراد بودند، در حکومت امام علی  در حکمت ۵۳ نهج البلاغه گفته شده است که آقازاده ها وجود داشتند، پس نمی توان گفت به دلیل وجود این افراد حکومت علی (ع) مشکل داشته است.

دوره ما شبیه ترین دوره به حکومت امیرالمومنین(ع)

وی گفت: رهبر معظم انقلاب ۳۰ سال پیش در شهر مشهد، در کنگره نهج البلاغه می فرمایند؛ نهج البلاغه کتاب تدوین شده انقلاب اسلامی است و آن را باید آیین نامه انقلاب محسوب کرد. امروز چطور ما این آیین نامه را نخوانده پشت ماشین انقلاب می نشینیم؟ همچنین ایشان می فرمایند؛ «دوره ما شبیه ترین دوره به حکومت امیرالمومنان(ع) است، پس روزگار، روزگار نهج البلاغه است و این کتاب کلید حل همه مشکلات امروز ماست»

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: پس باید ابتدا این کتاب را بخوانیم، درک کنیم و سپس آن را در جامعه خود پیاده کنیم تا به یک گفتمان واحد برسیم و بتوانیم با هر سلیقه در کنار هم در مقابل دشمن بایستیم.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *