باب الرضا، طرحی برای استقبال زائرین از مبدا تا مبدا

به همت موسسه جوانان آستان قدس رضوی در راستای اجرای طرح نوروزی به رسم امام سازمان فرهنگی آستان قدس، طرح استقبال و بدرقه زائرین با نام “باب الرضا(علیه السلام)” در شش شهر مهم و بزرگ کشور برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسسه جوانان آستان قدس رضوی، طرح باب الرضا به منظور ارتباط با زائرین حضرت رضا(ع) در پایانه های راه‌آهن، ترمینال و فرودگاه در شش شهر منتخب کشور برگزار شده است.

این طرح در راستای تکریم و تعالی زیارت زائرین از مبدأ تا مبدأ در ابعاد و جنبه های مختلف مادی و معنوی برنامه ریزی و اجرا شده است.

موسسه جوانان آستان قدس رضوی با مشارکت شبکه تشکل‎های جوانان رضوی شهرهای تهران، تبریز، یزد، اصفهان، بندرعباس و اهواز در مبادی ورودی شهر اعم از ترمینال، راه‎آهن و فرودگاه، غرفه ها و جایگاهی برای ارائه خدمات فرهنگی تعبیه کرده و برنامه های معارفی و رضوی در آنها اجرا می شود.

ارائه خدمات فرهنگی به زائرین از مبدا تا مبدا، برگزاری برنامه ها با محوریت حرم مطهر رضوی و آماده سازی و بدرقه زائرین برای زیارت با معرفت حضرت با بیان جایگاه، آداب واحکام زیارت، توجه ویژه به مناسبت های مذهبی ایام نوروز در برگزاری برنامه ها، بهره مندی از نظرات، ابتکارات و برنامه های پیشنهادی فرهیختگان استان، ارائه محصولات محتوایی به زائرین جهت استفاده در طول سفر، معرفی برنامه های فرهنگی آستان قدس رضوی در مبدا جهت آشنایی و بهره مندی زائرین از این برنامه ها در طول مدت سفر، ارائه مشاوره و برنامه برای مدیریت اوقات زائرین در طول سفر، توجه ویژه به مخاطبین کودک، نوجوان وجوان در برنامه ها از جمله محتویات برنامه های این غرفه هاست.

همچنین در این طرح برای ایجاد زمینه خدمتگزاری برای خادمیاران و مشارکت گیری از ظرفیت های وقف و نذر مردمی در برگزاری برنامه ها استفاده می شود.

در این طرح غرفه هایی با محوریت حضرت رضا(ع) طرحی شده است که از آن جمله می توان به غرفه ی پاسخگویی برای استقرار مبلغین و پاسخگویی به سوالات شرعی، مشاوره زیارت، بیان احکام سفر زیارتی، غرفه کودکان برای اجرای مسابقات ویژه کودکان با محوریت زیارت، حضور مبلغین ویژه کودک و نوجوان، ویژه برنامه های دخترانه، جنگ های کودکانه، غرفه ارائه خدمات و محصولات فرهنگی برای عرضه محصولات فرهنگی و کتب به نشر، ارائه ظرفیت های فرهنگی آستان قدس و مشهد مقدس با اولویت مدیریت بهینه اوقات سفر زائرین طراحی و اجرا شده است.

همچنین برگزاری نماز جماعت و بیان احکام و نکاتی در مورد آیین خانواده و اجرای مراسم در زمان های حضور حداکثری مسافرین با جایگاه با محوریت توسل به آستان حضرت و مناسبت های ایام نوروز از جمله برنامه های دیگر این طرح است.

طرح باب الرضا از ۲۷ اسفند لغایت ۱۱ فروردین در مبادی ورودی شش شهر منتخب اجرا می شود.
دفاتر نمایندگی و دبیران کمیته های فرهنگی هر شهر مجریان اصلی اجرای این طرح در شهرهای خود هستند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *