نیروی جوانی؛ خط شکن و مایه تحول و نوآوری در عرصه‌های مختلف است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نشاط جوانی؛ خط شکن و مایه تحول و نوآوری در عرصه‌های مختلف است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسسه جوانان آستان قدس رضوی، حسن رحیم‌پورازغدی در اولین برنامه از سلسله جلسات بزم اندیشه که به همت مؤسسه جوانان آستان قدس رضوی برگزار شد، با اشاره به ظرفیت انسانی جوانان گفت: پتانسیل عظیمی در جوان وجود دارد و او جرأت ساختن و نوآوری، شوق حرکت، نشاط، قدرت خط شکنی، جرأت تخریب سامانه‌های قدیمی و تکراری و غریزه زندگی دارد و در کنار آن پاکی و طهارت قلب ظرفیت‌هایی به جوان می‌دهد که در کودک، میانسال و سالمندان یافت نمی‌شود.

وی خطاب به جوانان با بیان اینکه شما در این سن سرشار از انگیزه و انرژی زندگی هستید، افزود:  شما کمتر گرفتار عادات و آداب هستید و روح محافظه کاری در شما نیست و ظرفیت تکامل و اصلاح پذیری و تغییر مشی در سن شما بیشتر است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: قدرت تغییر دادن و قدرت تغییریافتن با بالا رفتن سن کمتر می‌شود، هر چه سن بالاتر برود انسان ترسوتر، خودخواه تر، متکبرتر و راحت طلب‌تر می‌شود و نه تنها از نظر جسمانی ضعیف می‌شوند بلکه ازنظر روحی هم ضعیف می‌شوند.

رحیم پور ازغدی ادامه داد: گاهی می‌بینیم انقلابیون دهه ۵۰ در دهه ۹۰ که سن آنها بالاتر رفته است نتوانسته اند خود را بازسازی کنند و نه تنها مطالعات دینی و فکری بیشتری نکرده‌اند، بلکه از نظر تهذیب نفس خود را رها کرده‌اند.

وی تاکید کرد: قطعا آنها در این ۳۰ سال تهذیب و کنترل نفس و مراقبت‌های آن دوران را رها کرده‌اند و غرایز و تمایلات و وابستگی‌های آنها به دنیا زیاد شده است و برای همین می‌بینید که فردی در ۴۰ سال پیش آماده شهادت بود اما امروز از آبرو، پول، قدرت و مقام نمی‌گذرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: عده‌ای در دهه۵۰ انقلابی دو آتشه بودند اما اکنون دنبال بهانه برای سازش و ارتباط با آمریکا و اسرائیل هستند؛ این عده پیر شدند اما روحشان رشد نکرده است.

رحیم پور ازغدی با اشاره به اینکه هر کدام از انسان‌ها یک معدن طلا هستند، گفت: تک تک افرادی که در این دنیا می‌بینید معادن طلا و نقره هستند و باید شکوفا و استخراج شوند اما اغلب انسان‌ها استعدادهای خود را بدون اینکه از آن استفاده کند از این دنیا می‌برند.

وی با بیان اینکه احکام شریعت برای آزادسازی ظرفیت‌های انسانی است، گفت: حلال و حرام‌ها مثل سیم خاردار در لبه پرتگاه است، واجب و حرام همان سیم خاردارهای لبه پرتگاه‌ها هستند.
رحیم پور ازغدی ادامه داد: برخی می‌گویند با حرام و حلال‌ها اختیار از انسان سلب می‌شود و آیه «لا اکراه فی الدین» را می‌خوانند، در جواب باید به آنها گفت ایمان کافر و مؤمن به زور نیست و در قلب است اما معنی آن این نیست که قوانین آن را رعایت نکند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: جریان لیبرالی می‌گوید دین دست و پاگیر است اما باید به آنها گفت کسی که می‌خواهد به قله صعود کند بایدها و نبایدهایی دارد قطعا به قله رسیدن احکامی دارد و سبک زندگی خاصی می‌خواهد.

گفتنی است، به همت مؤسسه جوانان آستان قدس رضوی سلسله جلسات بزم اندیشه از سال گذشته با حضور فعالان فرهنگی و اجتماعی مشهد مقدس برگزار می‏شد و امسال نیز نخستین برنامه خود را با توجه به منویات مقام معظم رهبری در ابتدای سال جاری مبنی بر توجه ویژه به قشر جوان و استفاده از این ظرفیت عظیم کشور، با موضوع«بایسته‎های ظرفیت جوانان» برگزار کردند.

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *