ژورنالیست‌های آینده

 

عصر حاضر عصر ارتباطات و تاثیرگزاری فناوری‌های ارتباطی است. رسانه‌ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی یکی از موثرترین ابزار در عصر حاضر هستند و می‌توانند در جهت پیشرفت کشور موثر واقع شوند؛ همین امر موجب می‌شود که نقش روزنامه‌نگار و خبرنگار در جامعه کنونی بسیار مهم باشد و برای اینکه بتوان این نقش را درست ایفا کرد، باید برای تربیت افراد متخصص و آگاه، آموزش‌های مناسبی برگزار کرد.

کلاس روزنامه‌نگاری نیز یکی از کلاس‌هایی است که در طرح اوقات فراغت فرزندان آستان قدس ویژه پسران برگزار شده است. این کلاس با یکی از اصحاب متخصص رسانه در استان با حضور ۸ نفر از پسران نوجوان در روزهای سه‌شنبه برگزار می‌شود.

وقتی وارد کلاس می‌شوم کلیپی در مورد سواد رسانه‌ای در حال پخش است و شاگردان شش دانگ حواسشان متمرکز است؛ همین امر فرصت مناسبی دست می‌دهد که با ماهان صفایی روزنامه‌نگار با سابقه صحبت کنم.

او می‌گوید در این کلاس در مورد روزنامه‌نگاری تولیدی، ارزش‌ها و عناصر خبری، تیتر، لید و متن خبر را تدریس می‌کنیم.

و ادامه می‌دهد روزنامه‌نگاری شامل خبر، گزارش، مصاحبه و تکنیک‌های خبرنویسی است و دقت و نکته‌سنجی، علاقه‌مندی و پیگیری ابزارهای مهم این حرفه هستند.

صفایی تصریح می‌کند روزنامه‌نگار باید فراتر از آنچه که بقیه می‌بینند، ببیند و در این زمینه سرعت عمل و صداقت بسیار مهم است.

صفایی تاکید می‌کند اگر آستان قدس بتواند از ظرفیت افراد آموزش دیده در حوزه رسانه‌ای خود بهره ببرد، این کلاس‌ها می‌تواند بسیار موثر واقع شود.

وی با بیان اینکه سواد رسانه‌ای بسیار مهم است، گفت: با وجود اینکه این کلاس فصل آموزشی ندارد اما سواد رسانه‌ای یکی از ابزارهای مهم روزنامه‌نگاریست.

سعید یکی از بچه‌های کلاس است که به حوزه رسانه بسیار علاقه مند است و دوست دارد در خبرگزاری دانش‌آموزان کار کند، او می‌گوید: امروزه رسانه‌ها نقش فعالی در جهت دهی افکار مردم دارند و برای همین امر روزنامه‌نگاران نقش مهمی در جامعه دارند.

بچه‌های کلاس یا همان روزنامه‌نگاران آینده باید در مورد طرح اوقات فراغت مصاحبه‌ای آماده می‌کردند و از حضور من برای این امر نهایت استفاده را کردند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *