خیاطی مهارتی ضروری برای دختران

هنر دوخت و دوز هنریست که هر دختری باید آن را یاد داشته باشد و نه تنها دختران بلکه پسران هم باید از مهارت های ابتدایی دوخت و دوز مثل دکمه دوختن یا کوک زدن بداند.
هنر خیاطی یکی دیگر از هنرهاییست که در طرح اوقات فراغت به دختران نوجوان آموزش داده می‌شود. وارد کلاس که می‌شوی چرخ خیاطی گوشه کلاس و روی میز معلم قرار گرفته است و همین امر نشان می‌دهد که اینجا کلاس حرفه ای خیاطیست.
در داخل کلاس ۱۵ دختر نوجوان در حال خیاطی‌کردن هستند. مادران آنها اگر اینجا بودند، بسیار ذوق‌زده می‌شدند که چگونه دختران عزیزکرده شان نخ و سوزن دست گرفته اند و در حال اندازه گیری هستند.
دختران این کلاس به اندازه علاقه و اشتیاقشان در حال خیاطی کردن هستند و عده ای هنوز روی پارچه‌هایی با اندازه‌های عروسک تمرین می‌کنند اما عده‌ای هم در حال دوخت و دوز دامن برای خودشان هستند.
مربی این کلاس خانم کدیور است؛ خانم کدیور نیز مثل سایر مربیان بسیار باحوصله و با دقت تک تک هنرجویان را آموزش می‌دهد.
او می‌گوید در این کلاس دختران علاوه بر آموزش‌های اولیه خیاطی مثل کوک ساده و بخیه، دوخت زیپ و زیگزاگ، پس دوزی، دوخت دکمه‌ها، کشیدن الگو و اندازه‌گیری مهارت های دوخت و دوز انواع دامن مثل دامن تنگ، فون، پلیسه‌دار، دو مدل دامن کلوش، نیلوفری، ترک و دامن برش‌دار را یاد می‌گیرند.
از ایشان پرسیدم آیا کسی که تابحال هیچ مهارتی در دوخت و دوز نداشته باشد، بازهم می‌تواند این مهارت ها را یاد بگیرد که دختری ۱۲ ساله را به من نشان داد و گفت: زهرا دختری ۱۲ ساله است که تاکنون هیچ مهارتی بلد نبود اما اکنون در حال دوختن دومین دامن برای خودش است.
به سراغ زهرا می‌روم؛ خود را اینگونه معرفی می‌کند: زهرا غلامی ۱۲ سال دارم؛ اولین بار است که در کلاس‌های خیاطی ثبت نام می‌کنم و با وجود اینکه تاکنون ۴ جلسه از کلاس گذشته است اما توانستم یک دامن برای خودم بدوزم و الان هم در حال دوختن دومین مدل دامن هستم.
از زهرا می‌پرسم که خیاطی به چه استعدادی نیاز دارد که میگوید: هنر خیاطی علاقه بسیار زیاد نیاز دارد؛ شما می‌توانید در همین کلاس دخترانی را ببینید که چون علاقه خاصی به خیاطی ندارند، چیز زیادی هم یاد نگرفته اند.
او ادامه می دهد: حوصله و صبر و دقت از مهارت هاییست که حتما باید آن را برای خیاطی به کار برد.
چرخ خیاطی کلاس هنوز پرکار نشده است و این نشان می‌دهد که بچه ها در ابتدای راه هستند. این کلاس علاوه بر چرخ خیاطی، خط کش و متر و اتو را در اختیار خیاط های نوجوان قرار داده است تا بتوانند دامن‌های خود را بسیار زیبا و شکیل بدوزند.
خانم کدیور نیز می‌گوید: پشتکار، ظرافت، علاقه و تمیز دوزی از ویژگی های مهم یک خیاط خوب است و همه کسانی که می‌خواهند این هنر را یاد بگیرند باید آنها را رعایت کنند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *