سواد قرن ۲۱

دنیای امروز دنیاییست که اگر کسی مهارت کامپیوتر را یاد نداشته باشد، بی سواد محسوب می‌شود. بدون شک آموزش کامپیوتر و نرم‌افزارهای آن یکی از ضرورت‌های جامعه ماست به ویژه اینکه باید نسل‌های بعدی را در مهارت‌های کامپیوتری حرفه ای کنیم تا بتوانیم در دنیای امروز سهمی از جامعه کامپیوتری داشته باشیم و اطلاعات و داده‌های داخل کشور به دست خارجی ها نیفتد.
کلاس فتوشاپ یکی از یازده کلاسیست که در روزهای دوشنبه برگزار می‌شود. کلاس در سایت اموزشگاه برگزار می‌شود و حدود ۲۵ نفر ازدختران در این ترم در این کلاس ثبت نام کرده‌اند.
هر کدام از بچه های کلاس پشت میزهای یک کامپیوتر نشسته اند و کامپیوترهایشان به کامپیوتر استاد وصل است و او هر کاری را که در کامپیوتر خود انجام می‌دهد بقیه هم آن را می‌بینند. هرچند تعداد کامپیوترهای کلاس به اندازه بچه های کلاس است اما کامپیوترها قدیمی هستند و نیمی از وقت کلاس به بالا آمدن سیستم می گذرد.
خانم صدرالحسینی مربی جوان این کلاس است که به بچه‌ها آموزش فتوشاپ یاد می دهد. او می گوید فتوشاپ جزو نرم افزارهاییست که پایانی ندارد و هر چقدر که از آن بیشتر بدانید بازهم جایی برای آموزش هست.
او در مورد کلاس می گوید: ما نمی توانیم در ۸ جلسه فتوشاپ را به صورت حرفه ای آموزش دهیم اما می توانیم فتوشاپ را به صورت مقدمتی به بچه ها یاد بدهیم.
صدرالحسینی با اشاره به اینکه برای کلاس فتوشاپ به مهارت خاصی نیاز نیست، گفت: ما برای آموزش فتوشاپ حتی مقدمات کامپیوتر مثل ذخیره سازی و ایجاد فایل هم آموزش دادیم.
از او در مورد سرفصل‌های آموزشی این کلاس میپرسم که میگوید: در انتهای این کلاس بچه ها میتوانند یک عکس را به صورت حرفه ای ادیت کنند اما اگر بخواهیم از سرفصل های کلاس نام ببریم می توانیم به آموزش نوار ابزارها، آشنایی مقدماتی با محیط نرم افزار، لایه ها در فتوشاپ، لینک کردن و قفل کردن لایه ها، روتوش عکس و ابزارهای نقاشی نام برد.
خانم صدرالحسینی می گوید: در انتهای کلاس هر دانش‌آموز باید یک پروژه که از قبل به آنا گفته شده در کلاس انجام دهند.
کلاس در حال تمام شدن است اما من هنوز با بچه ها حرف نزده ام. به سرعت به سراغ دختری نوجوان می روم که با دقت در حال گوش دادن است. او که خود را کتایون و ۱۴ ساله معرفی می کند میگوید که دوست داشتم برای کارهای شخصی خودم و عکس هایی که در مهمانی ها و خانوادگی میگیرم، بتوانم آنها را مرتب کنم تا آنها را چاپ کنم.
کتایون از کلاس بسیار راضیست اما معتقد است که کاش کامپیوترهای بهتری داشتیم.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *