رباتیک؛ رشته‌ای برای خلاق‎‌ها

 

رباتیک از آن کلاس‌هاییست که شاید قبل از اینکه در آن ثبت نام کنیم، حدس بزنیم که این کلاس مخصوص نخبه‌ها یا کسانیست که هوش بالاتری دارند و یا از قبل در این رشته استعدادی از خود نشان داده اند اما وقتی وارد کلاس می شوم با دانش‌آموزان معمولی روبرو می شوم که به وسایل الکترونیکی علاقه مندند و توانایی خاص آنها کنجکاوی، دقت و علاقه به وسادل الکترونیک است.

معلم جوان کلاس آقای استادی مقدم خودش از دانشجوهای ارشد رشته رباتیک در دانشگاه فردوسیست و توانسته است یکی از انگیزه های کلاس باشد.

هر کدام سرگرم ساختن وسیله ای هستند از آقای مقدم می‌پرسم که چه مباحثی در این کلاس آموزش داده می‌شود که می‌گوید: ما در جلسات قبل مباحثی همچون آشنایی با مبانی الکترونیک و قطعات الکترونیک، مکانیکی و عیب‌یابی ربات ها برگزار شده است.

وی ادامه داد: در سه جلسه اول هر دانش‌آموزی که میخواست یک پک آموزشی ربات پنج کاره تعقیب خط را از بازار خریداری کرد و این ربات را با کمک هم درست کردیم اما در سه جلسه دوم قرار است هر دانش‌آموز یک پروژه انتخابی داشته باشد و آن را تکمیل کند.

آقای مقدم با بیان اینکه دانش‌آموزان این کلاس پسران ۱۲ تا ۱۶ ساله بودند، گفت: برای پروژه‌های انتخابی با توجه به سن هر کسی یک پروژه انتخاب کرد که ربات آتش‌نشان، ربات جنگجو، ربات جرثقیل، ربات خجالتی و ربات دونده ربات‌هاییست که بچه‌ها آنها را انتخاب کرده‌اند.

وی تاکید می‌کند: بعضی از این بچه ها استعداد و توانایی خود را در این رشته نشان داده اند و پتانسیل آن را دارند که به جشنواره‌های استانی معرفی شوند.

آرمان افتخاری دانش‌آموز ۱۳ ساله ایست که سومین سالیست که در کلاس رباتیک ثبت نام می‌کند، او که به شدت سرگرم ساختن ربات آبپاش یا همان آتش‌نشان است می‌گوید: من به این رشته علاقه زیادی دارم و بخاطر همین سه سال است که در این کلاس ثبت نام می‌کنم.

او ادامه می‌دهد: من در خارج از مدرسه نیز این رشته را دنبال می‌کنم و با هم تیمی خود در مسابقات استانی و کشوری ثبت نام کرده ام.

معلم جوان این کلاس می‌گوید: برای موفقیت در این رشته علاوه بر علاقه باید خلاقیت داشت تا بتوانی ربات هایی را با توجه به نیاز جامعه ساخت.

با ربات‌سازها خداحافظی می کنم و از کلاس بیرون می روم در حالیکه فکر میکنم چقدر این کلاس ها می تواند در انتخاب رشته آنها در آینده و آینده شغلیشان موثر باشد؛ قطعا آشنایی آنها با چنین رشته‌هایی می‌تواند در انتخاب آگاهانه آنها موثر واقع شود.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *