بازخوانی فعالیت ‎های موسسه جوانان آستان قدس رضوی از ابتدا تا کرونا
تهدیدی که به فرصت تبدیل شد

 

 

 

 

 

در آخرین روزهای تابستان ۹۸ رهبر معظم انقلاب اسلامی، عوامل مؤسسه جوانان آستان قدس رضوی را به عنوان دست ‎اندرکاران تألیف کتب برترین آرزو به حضور فراخواندند که در این دیدار ضمن تأیید محتوای این کتب که قبلا مورد مطالعه قرارداده بودند بر لزوم گسترش و فراگیری آموزش این محتوا طبق الگوی اردویی هفت روز در بهشت تأکید کردند.

دیدار با ولی امر مسلمین جهان قطعا نقطه عطفی برای موسسه جوانان آستان قدس رضوی بوده است چرا که این دیدار در نوع خود و در سطح آستان قدس رضوی شاید برای اولین بار اتفاق افتاده و حالا این موسسه با نیروی محرکه قوی‎تر و تغییرساختاری هدفمند ذیل بنیادکرامت رضوی برنامه‎های خود را با قدرت پیش می‎برد.

به مناسبت بیست و دوم مراد ماه، روز تشکل ها و مشارکت های اجتماعی پای صحبت‎های مجتبی مختاری مدیر عامل این موسسه نشسته ‎ایم.

 

  • برای شروع کمی از سیاست‎ها و اهداف این موسسه برای ما بگویید؟

مؤسسه جوانان آستان قدس رضوی از سه سال گذشته با رویکردی تربیتی فصل تازه‎ای از فعالیت‏های خود را برنامه‏ریزی و با هدف تقویت بنیه معرفتی و اعتقادی جوانان و نوجوانان کشور و آشنایی آنان با سبک زندگی اسلامی اقدام به تعریف الگوی تربیتی برترین آرزو کرد. این مؤسسه در این مدت با توجه به رسالت‏های جدید تعریف شده و با استفاده از گروه تحقیقاتی و پژوهشی زبده در بخش تأمین زیرساخت نرم‏افزاری، محتوایی مناسب برای یک الگوی تربیتی ویژه جوان و نوجوان در قالب ۷ جلد کتاب تربیتی-معرفتی مبتنی بر علوم عقلی و مبانی «علامه طباطبایی» تولید کرده است.

با توجه به اهمیت موضوع طی سه سال گذشته این محتوا توسط اساتید مجرب و آموزش‌دیده برای ۴ هزار دانش‌آموز نخبه و استعداد درخشان سراسر کشور در دوره‏ای با نام «هفت روز در بهشت» تدریس و کلیه اشکالات و البته شبهات آن در یک نظام ارزشیابی مستمر برطرف شد. از طرفی این محتوا برای ارائه نظر و پیشنهاد در اختیار برترین علمای قم و مشهد قرار گرفت که به اتفاق مورد نظر و تأیید آنان بود و همگی با اذعان به خلاء موجود در کشور برای اینچنین محتوایی که معارف کاربردی را برای قشر جوان و نوجوان ساده‎سازی کرده باشد بر فراگیری آن تأکید کردند.

 

مؤسسه جوانان آستان قدس رضوی بنا به تاکیدات و دغدغه جدی تولیت معزز آستان قدس و رسالت و وظیفه اصلی مجموعه؛ همت خود را بر گسترش هرچه بیشتر این معارف گذاشته و دبیرخانه‏ای با نام برترین آرزو برای طراحی و برنامه‏ریزی ارائه این الگوی تربیتی به مجموعه‎ها و هسته‎های خودجوش مردمی که در راستای معرفت‎افزایی جوانان و نوجوانان سراسر کشور فعالیت می‏کنند، قرارداده است.

یکی از دغدغه‎های این مجموعه که در طی این سال‌ها با همراهی تولیت‌های وقت آستان قدس رضوی به خوبی مدیریت شده، نیاز به فضای آموزشی اردوگاهی بوده که به لطف حضرت رضا علیه السلام هم‎اکنون سه مجموعه اردوگاهی در اختیار این موسسه قرار گرفته و روزانه ظرفیت پذیرایی بیش از هزار نفر را برعهده دارد؛ البته از ابتدای امسال و با شرایط ویژه کشور در مواجهه با ویروس کرونا فعالیت این مجموعه‎ها کاهش پیدا کرده که  البته با تدابیر و برنامه‎ریزی انجام شده در ورود به حوزه آموزش مجازی، انرژی اصلی موسسه در این مدت برای این مسئله خرج شده است.

یکی دیگر از ملزومات فراگیری و گسترش محتوای تولید شده، تربیت استاد و مربی مسلط به این مباحث و ارتباط با جوان و نوجوان بود که این مجموعه در طی سه سال با برگزاری دوره‎های تربیت استاد و تربیت مربی برهان در سطح کشور، ضمن آموزش و تربیت استاد عقاید اسلامی و مربی نوجوان، بازوان تربیتی خود را در سراسر کشور تقویت کرد.

  • به عنوان یک مجموعه فرهنگی در موضوعاتی مانند خودباوری و تربیت جوانان چه برنامه‎هایی دارید؟

 

باید گفت با شروع درگیری کشور با ویروس کرونا و تعطیلی مراکز آموزشی و فرهنگی ، این موسسه از اسفند سال گذشته زیرساخت‎های لازم برای تغییر رویکرد خود از آموزش حضوری به آموزش مجازی را آماده کرد و در حال حاضر با راه‌اندازی سیستم جامع آموزشی خود کلیه کلاس‎ها و دوره‌های تعریف شده خود را به صورت مجازی در سطح کلان و تقریبا ۴ برابر ظرفیت دوره‎های حضوری برگزار کرده که مورد استقبال بی‎نظیر مخاطبان قرار گرفته و با توجه به پشتیبانی آنلاین کلاس‎ها و نحوه برگزاری مرحله‎ای کلاس بازخورد بسیار مناسبی از سوی شرکت‌کنندگان نیز دربرداشته است.

می‎توان گفت این جهادی بود که خادمان فرهنگی حضرت رضا علیه السلام با تلاش شبانه‎روزی خود، تهدید تعطیلی دوره‎های تربیتی را به فرصت تبدیل کرده و حالا این مهم با صرف هزینه کمتر برای جامعه مخاطب هدف شامل نوجوانان نخبه و با دغدغه در این زمینه، طلاب و دانشجویان فعال در عرصه تربیت جوان و نوجوان و  در سطح وسیعتر در حال برگزاری است.

تصویربرداری و تدوین ساعت‌ها کلاس‎ مجازی، راه‎اندازی سامانه جامع آموزشی برپایه نرم‎افزاری تحت وب، فراخوان دوره‎های آموشی نظیر دوره تربیت استاد عقاید اسلامی، دوره تربیت مربی و دوره هفت روز در بهشت، فرایند ثبت‎نام و برگزاری و پشتیبانی آنلاین کلاس‎های مجازی در این مدت محدود، جز با روحیه‌ای جهادی و نگاه ویژه حضرت ثامن الحجج علیه السلام امکان‌پذیر نبود.

  • چه ضرورتی داشت چنین موسسه‎ای در آستان قدس رضوی تشکیل شود؟

موسسه جوانان آستان قدس رضوی در سال ۱۳۷۶ با نام «مؤسسه خدمات مشاوره‎ای جوانان و پژوهش‎های اجتماعی آستان قدس رضوی» به دستور تولیت فقید آستان قدس رضوی و با هدف برقراری ارتباط، بررسی و حل مشکلات جوانان، کوشش برای یافتن راه‌های مقابله با تهاجم فرهنگی غرب، ارتقاء سطح آگاهی، معرفت دینی واجتماعی جوانان تاسیس شد.

 

اکنون نیز با توجه به خلاهای موجود در حوزه تربیت معرفتی جوانان در سراسر کشور و عدم تعریف صحیح مجموعه‎ای با این دغدغه در سطح کشور، این موسسه در تلاش است در راستای بیانیه گام دوم انقلاب، با طراحی قالب‎های مختلف تربیتی که برای جوان و نوجوان جذاب نیز باشد، معارف اسلامی کاربردی را برای این قشر از جامعه ارائه کند، چراکه باور داریم جوان تراز انقلاب اسلامی اگر پایه‎های اعتقادی درست و محکمی نداشته باشد و اگر توحید را درست معنی نکند در ادامه گرفتار مثلث شوم زر، زور و تزویر خواهد شد و از مسیر توحیدی خدا خارج میشود.

 

 

 

  • برنامه این موسسه در ارتباط با تشکل‌ها و مجموعه‎های مرتبط با جوانان چگونه است؟

اساس حرکت و توسعه فعالیت‎ها در موسسه جوانان به‎عنوان یکی از مجموعه‎های ذیل بنیاد کرامت رضوی که پیشران حرکت‎های اجتماعی و ارتباط با عموم مردم می‎باشد، تعامل و مشارکت با تشکل‎های مردم‎نهاد آتش به اختیار می‌باشد.

توانمندسازی، حمایت و ارائه خدمات و توسعه عملیتا‎های فرهنگی تربیتی آستان قدس در سطح کشور از جمله ماموریت‌های موسسه در این سال‎ها با تشکل‎ها بوده است که زیرسایه خورشید به‎عنوان اقدام شاخص این سال‎های آستان قدس در دهه کرامت در ۲۰۰۰ نقطه کشور و به همت ۳۰۰۰ مجموعه؛ نشست سراسری هسته‎های خودجوش مردمی با حضور بیش از  ۱۱۰۰ مجموعه از سراسر کشور و اختصاص فضای اردوگاه امام رضا علیه السلام و مجتمع دانشجویی امام رضا علیه السلام و میزبانی بیش از ۱۵۰٫۰۰۰ نفر از مخاطبین مجموعه‌های مردمی در سطوح تشکل‎های محلی، مدرسه‎ای، دانشجویی و طلبه‎ای و … از جمله کارها و فعالیت‎های صورت گرفته در این مدت می‎ باشد.

 

سیزدهمین دوره جشن‎های مردمی زیر سایه خورشید امسال نیز به عنوان بزرگترین برنامه فرهنگی دهه کرامت رضوی در کشور با شرایط ویژه و خاصی برگزار شد که با توجه به شیوع ویروس کرونا نگرانی‎ها از باب تعطیلی این مراسم از مدت‎ها پیش به گوش می‎رسید که با توجه به مطالبه تشکل‎های مردمی در سراسر کشور و بررسی‏های انجام شده نسبت به نیاز معنوی مردم تصمیم به اجرای این برنامه‎ها با توجه و رعایت پروتکل‎های بهداشتی و فاصله‎گذاری اجتماعی گرفته شد که به حمدالله و عنایت ویژه حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام کلیه برنامه‎های تدارک دیده شده به نحو احسنت و با رعایت شیوه‎نامه‎های بهداشتی وزارت بهداشت برگزار و انجام شد.

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
نظرات بسته شده است.