آمریکا، مانند شوروی یک‌شبه فرو می‌ریزد / ایالات متحده به بن بست رسیده است

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: آمریکا با نخستین جنگ مانند شوروی سابق یک‌شبه فرو می‌ریزد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسسه جوانان آستان قدس رضوی، ابراهیم فیاض عصر امروز در سلسله نشست‌های فرهنگی بزم اندیشه در موسسه جوانان آستان قدس رضوی اظهار داشت: ترامپ خود آمریکاست تا دیروز امثال ترامپ پنهان بودند و اکنون آشکار شدند همانطور که ترامپ در سخنان خود می‌گوید در آمریکا، اقتصاد اصل است، عدالت اصلا معنا ندارد و از ابتدای تاریخ همین گونه بوده است زیرا این کشور تاریخ و تمدن ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه آمریکا فلسفه‌ای که پشتیبان فکری باشد ندارد، عنوان کرد: آمریکا در شرایط فعلی به بن بست رسیده، ظاهر دارد اما باطن آن فرو ریخته، همچنین قدرت نظامی آن از قدرت اقتصادی بیشتر شده است.

وی افزود: آمریکا بعد از فروپاشی شوروی روند فروپاشی‎اش آغاز شده و هم‌اکنون توان ویرانگری در کشورهای دیگر را ندارد و نمی‌تواند جنگ کند فقط در حال تهدید کردن است.

فیاض با بیان اینکه هر چه دشمنان یک ملت بزرگ‌تر باشند آن ملت در پی کسب قدرت بیشتر است، گفت: آمریکا فقط یک زبان دارد و آن زبان زور است و سیاست در جهان به معنای تمدنی از بین رفته، همچنین اگر قدرت اقتصادی چین و قدرت نظامی روسیه و ایران هماهنگ شود آمریکا افول می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: آمریکا از بعد جنگ جهانی سعی کرد جهان را بلوک بلوک و سپس با هر بلوک مذاکره کند و یکی از این بلوک‌ها ایران بود که از زمان ایجاد فتنه در کشور در سال ۸۸ پیش‌بینی مذاکرات آمریکا را می‌کردیم.

وی با اشاره به اینکه وضع نظام و حکومت در کشور خوب است، خاطرنشان کرد: دولت در داخل نظام دچار مشکلاتی است اما نظام مشکلی ندارد، همچنین با بحث برجام موافق بودم نه به علت نتایج مورد نظر دولت بلکه به دلیل برداشته شدن فشارهای سیاسی و روانی جهانی از کشور موافق آن بودم.

فیاض در ارتباط با وضعیت قدرت نظامی آمریکا گفت: قدرت نظامی در آمریکا بسیار قوی است، اما این قدرت مانند هیکل بزرگی است که غذای تأمین حیات که قدرت اقتصادی است را ندارد و همین امر سبب تزلزل بیشتر می‌شود و در واقع قدرت اقتصادی قدرت نظامی را نگه می‌دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران بیان کرد: هم اکنون در آمریکا مرجعیتی وجود ندارد که بحران‌ها را حل کند و بزرگ‌ترین مشکل آمریکا در عرصه اقتصادی این است که چرخش مالی ندارد و با وجود اینکه پولدارترین کشور دنیاست اما دچار بحران اقتصادی بوده و این شرایط وضعیتی را ایجاد کرده است که اولین جنگ، آخرین جنگ آمریکا می‌شود و مانند شوروی یک شبه فرو می‌ریزد.

وی با اشاره به اینکه تمدن نیاز به ساختار رسمی و عقلانی دارد، عنوان کرد: ترامپ فردی غیررسمی و ضد عقلانیت است و انقلاب ایران نیز مرکزیت غرب را گرفته به طوری‌که هر چه ایران پیشرفت می‌کند آمریکا عقب نشینی می‌کند اما با وجود این همه رشد در داخل کشور دچار خود کم بینی هستیم.

فیاض با بیان اینکه وجود افراد تئوریسین در نظام سیاسی کشور خالی است، گفت: قدرت دانش را ایجاد می‌کند اما در مراکز علمی این ارتباط را متوجه نمی‌شوند و بزرگترین مشکل کشور نفهمیدن وضعیت ایران است، همچنین سیاست افول کرده چون تمدن افول کرده و هم اکنون  فقط قدرت در سطح جهانی مطرح است.

یادآوری می‌شود، سلسله نشست‌های «بزم اندیشه» به منظور آگاه‌سازی نسل جوان با موضوعات فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی روز، از طریق دسترسی مستقیم به اساتید و صاحب نظران تراز اول ملی به همراه پرسش و پاسخ حضوری، به همت موسسه جوانان آستان قدس رضوی برگزار می‌شود

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
نظرات بسته شده است.