گزارش/ اردو، نقشی تربیتی برای دانش‌آموزان دارد

جایگاهی برای یادگیری

نقش اردو در رشد و شخصیت دانش آموزان، اجتماعی شدن و باور پذیری آنها امری غیر قابل انکار به شمار می‌رود و از همین رو است که اغلب کارشناسان بر لزوم برگزاری اردوهای علمی، معنوی، تفریحی تاکید دارند. اردوها جایگاه مهمی برای یادگیری  و تمرین فعالیتهای گروهی و آماده شدن برای مشارکت در جامعه  به شمار می‌رود از این رو موسسه جوانان آستان قدس رضوی برگزاری اردوهای تفریحی آموزشی را برای کلیه مدارس مساجد و مکتبها در سنین مختلف در نظر گرفته است.

وامروز سری به یکی از این اردوها، می‌زنیم و از نزدیک در جریان برنامه‌ها‌ی آموزشی و تفریحیشان قرار می‌گیریم.

بازی‌ها با هدف آموزش همراه است.

صدای هیاهویشان فضا را پرکرده است. به اردوگاه فرهنگی، تربیتی امام رضا (ع) می‌رسم، هنوز داخل نشده‌ام که صدای هیاهوی بچه‌ها به گوش می‌رسد.

داخل که می‍‌شوم صداها نزدیکتر می‌شود مربی در حال آموزش تیروکمان است. دانش‌آموزان به صف ایستاده‌اند و در حال تشویق گروهشان هستم. مربی می‌گوید: حواست به هدفت باشد، دقت و تمرکز مهم است. این بازی مثل اهداف ما در زندگی است که باید به درستی نشانه گیری شود و اگر نه تیرمان به خطا می‌رود.

مریم تیروکمان را دستش گرفته است و به دقت به هدف نگاه می‌کند تیرش به خطا می‌رود و مربی می‌گوید: اشکالی ندارد دوباره تلاش کن.

از بچه‌ها دور می‌شوم خودم را به ایزدی مقدم مسئول اردو می‌رسانم. وی این طور می‌گوید: امروز در خدمت بچه‌های مرکز فرهنگی حضرت زینب (س) هستیم و تقریبا از تمام رده‌های سنی حضور دارند.

می‌خواهم توضیحی در مورد برنامه‌ اردویی که در حال برگزاری است بدهد و این طور می‌گوید: در ابتدا مراسم صبحگاه تلاوت قرآن، سرود ملی و صلوات خاصه امام رضا(ع) خوانده می‌شود و بعد از آن صرف صبحانه است. در بخش بعدی دانش‌آموزان توسط مربی‌ها گروه بندی می شوند و سراغ بازی ها می‌روند. سپس نماز جماعت به همراه سخنرانی برگزار می‌شود و بعد از آن دانش‌آموزان به صرف ناهار می‌روند و در ادامه  بازی های فکری برای دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است و در پایان هم برنامه اختتامیه را داریم.

این مقام مسئول در ادامه صحبت‌هایش می‌گوید: برنامه‎ اردویی موسسه جوانان، تفریحی، تربیتی است. تمام بازی ها  پرهیجان و با یک آموزه تربیتی همراه است که این آموزه‌ها توسط مربیان به بچه‌ها گفته می‌شود.

استعداد یابی می‌شود

وی در ادامه صحبتهایش می‌گوید: یکی دیگر از اهداف موسسه در این اردوها، استعداد یابی است که توسط مربیان فرم‌هایی به بچه‌ها داده می‌شود و آن‌ها با توجه به توانایی‌هایشان آن را پر می‌کنند به مربیان می‌دهند و آن‌ها به صورت جدی پیگیری می‌کنند و به برنامه‌های آموزشی در موسسه  بچه‌ها را معرفی می‌کنند.

از استقبال بچه‌ها می‌پرسم و می‌گوید: بسیار زیاد است.در هر اردو بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ دانش‌آموز دعوت می‌شود.در اینجا جوی رقابتی برای بچه‌ها ایجاد نشده است بلکه همه دوستانه در کنار هم هستند و همین باعث شده است بچه‌ها رضایت بیشتری داشته باشند.

 

ایستگاه بازی

بچه‌ها در حال چیدن برج تعادل هستند و مربی می‌گوید: آجرهایتان را صاف بگذارید. آن طرف تر  در حال بازی ناودان چوبی هستند و مربی با دقت بازی را  برای بچه‌ها توضیح می‌دهد. محبوبه یکی از شرکت کنندگان در بازی برج هیجان است و می‌گوید: بازی‌های اینجا پر از هیجان است. من هر بازی که انجام می‌دهم چیزهای تازه‌ای یاد می‌گیرم.

عاطفه با دقت در حال گوش دادن به توضیحات مربی است و می‌گوید: بازی‌های اینجا هدفمند است واگر دقت نداشته باشیم موفق نمی‌شویم.

سراغ فخر‌آبادی یکی از مربیان اردوگاه می‌روم و او می‌گوید: بازی‌ها فقط جنبه سرگرمی ندارد بلکه هدفمند است و هر کدام آموزه‌های برای زندگی بچه‌ها  دارد.

او اشاره به این دارد: اکثر بازی‌ها فرمانده دارد و به صورت گروهی انجام می‌شود. در اکثر بازی‌های موانعی وجود دارد که باید بچه‌ها برای از بین بردن موانع تلاش کنند.

او در مورد بعضی بازی‌‌ها و ارتباط آن با زندگی افراد توضیح می‌دهد: برج تعادل اینکه پایه را از اول در زندگی درست بگذاریم چون پایه کج به سرانجام نمی‌رسد. بازی ناودان، تعدادی چوب است که بچه‌ها در کنار هم به صورت ناودان در می‌آورند و توپی در آن گذاشته می‌شود اگر تکه‌های چوب به درستی چیده نشود توپ از مسیر خارج می‌شود که این به درست چیدن برنامه‌های زندگی ارتباط دارد. بازی صخره نوردی یکی از بازی‌های است که استقبال در آن زیاد است و ما ارتباط این بازی را با زندگی شناسایی موقعیت و نیاز به درست گذاشتن قدم‌ها می‌دانیم. بازی  فوتبال دستی انسانی که همه بچه‌ها در جای خودشان ایستاده‌اند و توپ را هدایت می‌کنن به سمت دروازه است که این بازی مربوط به دروازه دل می‌‌شود و اینکه هرکسی اجازه ورود به آن را ندارد.

وی تاکید دارد: ما در این بازی‌ها سعی کرده‌ایم. نقش پدر و مادر و مربیان برای بچه‌ها پر رنگ باشد و اینکه بداندد آنها برای رسیدن به موفقیت باید از آموزه‌های آنها استفاده کنند.

از تاثیر این بازی‌ها می‌گوید: معمولا بچه‌ها تصورشان از اردو فقط تفریح است و لی ما در این برنامه‌ه اردویی از ابتدا به بچه‌ها می‌گوییم بازی ها آموزشی هستند. اولش شاید بچه‌ها خیلی خوششان نیاید ولی بعد از آنکه وارد بازی می‌شوند ودر کنار مربیان قرار می‌گیرند بسیار استقبال می‌‍کنند و اصرار به ادامه بازی‌ها دارند.

 

گزارشگر: ریحانه بناءزاده

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
نظرات بسته شده است.