شفاف سازی مبانی فرهنگی، جزو وظایف تشکل‌ها است

معاون فرهنگی دانشگاه امام رضا(ع)گفت: تشکل‌ها باید با برنامه ریزی صحیح و دقیق به شفاف سازی مبانی فرهنگی بپردازند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسسه جوانان آستان قدس رضوی، جلیل معماریانی عصر امروز در دوره تخصصی و متمرکز “سدید” با محوریت توانمندسازی مدیران میانی تشکل‌های شبکه جوانان رضوی که با حضور۱۳۰ نفر از مدیران این تشکل‌ها برگزار شد، به تبیین ۵ گام برای دستیابی تشکل‌ها به تفکر سیستمی پرداخت و اظهار کرد: نخستین گام، داشتن هدف مشخص است یعنی فعالان فرهنگی برای شروع باید برنامه ریزی و هدف مشخصی داشته باشند چرا که هدف مشخص باعث پیشرفت می‌شود و تشخیص هدف جزو الزامات کار فرهنگی است.
وی مقوله مبادی(مبدأها) را دومین گام دستیابی به تفکر سیستمی خواند و گفت: فعالان فرهنگی بعد از هدف‌گذاری باید مبدأ خود را مشخص کنند یعنی در کار فرهنگی به نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها، تهدیدها، ارزش‌ها، نگرش‌ها و… توجه ویژه داشته باشند چرا که این امر موجب خودآگاهی فعالان فرهنگی خواهد شد.

معاون فرهنگی دانشگاه امام رضا(ع)سومین شرط دستیابی به تفکر سیستمی را شفاف‌سازی مبانی فرهنگی دانست و افزود: مبانی کارهای فرهنگی معمولا شفاف نیست فعالان فرهنگی باید بعد از هدف گذاری و انتخاب مبدأ، مبانی فعالیت‌های فرهنگی را شفاف کنند چرا که مبانی؛ زیر ساخت اصلی، برای تصمیم سازی در حوزه فردی و اجتماعی است.

معماریانی ادامه داد: تبیین مراحل کار فرهنگی چهارمین مرحله دستیابی به تفکر سیتمی است که باید فعالان فرهنگی در این زمینه یک سناریو برای فعالیت‌های فرهنگی خود تدارک ببینند چرا که این اقدام در تسهیل فعالیت‌های فرهنگی تاثیر بسزایی خواهد داشت.

وی عنوان کرد: شناسایی موانع، آخرین گام دستیابی به تفکر سیتمی است و موانع درونی شامل تفکر منفی و موانع بیرونی نظیر گرانی جزو مسائلی هستند که در روند پیشرفت فعالیت‌های فرهنگی مشکلاتی را به وجود می‌آورند که باید برای رفع این موانع از سوی تشکل‌های فرهنگی تدابیری اندیشیده شود.

معاون فرهنگی دانشگاه امام رضا(ع)خطاب به فعالان فرهنگی سفارش کرد: شرایط فرهنگی در جامعه کنونی بسیار خراب است و بنده در این راستا از تشکل‌ها و فعالان فرهنگی حقیقی تقاضا دارم با توکل به خداوند به راه خود ادامه بدهند تا انشاءالله بر جامعه موثر واقع شوید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *