تولیت آستان قدس رضوی در جمع جوانان برگزیده رضوی تاکید کرد
ورود جدی آستان قدس به حوزه فعالیت فرهنگی جوانان

تولیت آستان قدس رضوی گفت: تحقق زیارت متعالی برای زائران یکی از برنامه‌های اصلی آستان قدس بوده که توجه به حوزه جوانان و نوجوانان در امتداد این سیاست و برنامه به طور جدی مورد توجه است.

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی در نشست جوانان رضوی که با حضور جمعی از جوانان و نوجوانان نخبه و فعال فرهنگی و تربیتی سراسر کشور همزمان با چهارم فروردین ماه روز جوان و سالروز ولادت حضرت علی اکبر (ع) در باغ اردوگاه فرهنگی و تربیتی امام رضا (ع) مشهد برگزار شد، با بیان اینکه جوانان مرتبط با مؤسسه جوانان آستان قدس باید خود را در قبال برنامه‌های این مؤسسه سهیم و صاحب کار بدانند، اظهار کرد: جوانان با ارائه طرح‌ها و پیشنهادات به برگزاری هرچه با شکوه تر برنامههای این مؤسسه کمک کنند.

وی با بیان اینکه آستان قدس رضوی متعلق به مردم است، ادامه داد: از این رو اقشار مختلف نسبت به فعالیت‌های آستان قدس نظر و ایده دارند و ما خود را محتاج نظرات و پیشنهادات مردمی برای اداره هرچه بهتر این دستگاه نورانی می‌دانیم.

وی فعالیت فرهنگی را یک اولویت اصلی در آستان قدس رضوی معرفی و با بیان اینکه شعار آستان قدس تحقق فرمایش «رحم الله عبدا احیا امرنا» امام رضا (ع) است، عنوان کرد: امام رضا (ع) در روایتی می‌فرمایند «الناس لو علموا محاسن کلامنا لاتبعونا» یعنی اگر پیام امام رضا (ع) به درستی به مردم منتقل شود، تبعیت خواهند کرد و اگر چنین نشده ما نتوانستیم به درستی وظیفه خود را در انتقال معارف بلند اهل بیت (ع) به جامعه انجام دهیم.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه تمام شیعیان و محبان حضرت رضا (ع) در انتقال معارف رضوی به جامعه به سهم خود مسئولیت دارند، به دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب نسبت به مسائل فرهنگی اشاره و تصریح کرد: توجه به مسائل فرهنگی و حفظ ارتباط فرهنگی با زائران از مطالبات رهبر معظم از آستان قدس بوده، لذا پس از اداره حرم مطهر و مقوله زیارت، اولویت نخست آستان قدس توجه به فعالیت‌های فرهنگی است و معتقدیم بهترین سوغاتی که زائران از این بارگاه نورانی می‌توانند با خود ببرند، معرفت بیشتر نسبت به حضرت رضا (ع) است.

وی بر عمق آفرینی و توجه به علت‌ها در رفع ناهجاری‌های اجتماعی تأکید و تصریح کرد: متأسفانه تا تحقق اخلاق، فرهنگ و سبک زندگی رضوی در جامعه فاصله داریم، بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی معلول کم تحرکی فرهنگی، بی عدالتی و غیره در جامعه است که متأسفانه بیشتر به معلول‌ها توجه می‌شود، باید برای برطرف کردن ناهنجاری‌ها بر روی علت‌های اصلی برنامه‌ریزی و تلاش شود، اگر علت‌ها برطرف شوند معلول‌ها نیز خود به خود از میان خواهند رفت.

وی با اشاره به توسعه فضای زیارتی حرم مطهر در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ابراز کرد: هم‌اکنون آستان قدس از حیث زیرساخت و سخت افزار کمبودی ندارد، جز تکمیل پروژه‌های نیمه تمام، در حال حاضر نیازی به توسعه فضای زیارتی در حرم مطهر نداریم، لذا توجه به فعالیت‌های فرهنگی بویژه در حوزه جوانان از اصلی‌ترین برنامه‌های آستان قدس است.

وی با اشاره به جایگاه زیارت با معرفت در متون اسلامی، ابراز کرد: تحقق زیارت متعالی برای زائران که همان زیارت با معرفت است، یکی از برنامه‌های اصلی آستان قدس بوده که توجه به حوزه جوانان و بانوان در امتداد این سیاست و برنامه به طور جدی مورد توجه است.

حجت الاسلام والمسلمین مروی گفت: نام امام رضا (ع) یک جاذبه بزرگ برای جذب قلوب و اعتماد مردم به این دستگاه نورانی یک سرمایه بسیار بزرگ است که باید از این ظرفیت عظیم به بهترین نحو در راستای عمق بخشی فرهنگی و معرفتی به جامعه استفاده شود.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
نظرات بسته شده است.