این کتاب به سفارش موسسه جوانان آستان قدس رضوی و قلم مظفر سالاری نوشته شده است
رمان دعبل و زلفا به چاپ چهلم رسید

رمان دعبل و زلفا که به سفارش موسسه جوانان آستان قدس رضوی و به قلم حجت الاسلام مظفر سالاری نوشته شده بود به چاپ چهلم رسید.

 

به همین مناسبت مصاحبه اختصاصی موسسه جوانان آستان قدس رضوی با نویسنده این کتاب منتشر می‎شود

 

نویسنده کتاب دعبل و زلفا؛

هدفم از نگارش «دعبل و زلفا» آشنایی جوانان با روزگار پرمشقت امام بود

نویسنده رمان دعبل و زلفا نگاه ویژه خود را در این رمان، مختص جوانان عنوان کرد و افزود: این رمان برای عامه مردم نگاشته شده اما بیشتر از همه جذب جوانان برای من مهم بود، هدف من از نگارش این رمان آشنایی آنها با روزگار پرمشقت امامان و شخصیت دعبل است که در پس زمینه داستان عشق دعبل و زلفا، مسائل دوران امام هفتم و هشتم شیعیان نیز بیان شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسسه جوانان آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام مظفر سالاری، از انتشار چاپ چهلم داستان عاشقانه و جذاب رمان دعبل و زلفا خبر داد و گفت: دعبل خزاعی از شجاع‌ترین شاعران شیعه در زمان حیات امام موسی بن جعفر(ع) و امام رضا(ع) بود، این رمان، قصه عشق دعبل به همسرش زلفاست.

سالاری با اشاره به اینکه موسسه جوانان آستان قدس رضوی از بنده دعوت کرد تا رمانی در این خصوص بنویسم، ادامه داد: تلاش کرده‌ام تا داستان عاشقانه‌ای همچون لیلی و مجنون و عاشقانه های پرجاذبه دیگر خلق کنم، این رمان با شرح آشنایی دعبل و زلفا آغاز می‌شود و با شرح ماجرای شفا گرفتن زلفا با آستین پیراهن امام رضا(ع) که ایشان آن را به دعبل هدیه کرده بودند، پایان می‌گیرد.

وی با اشاره به بخش‌هایی از رمان دعبل و زلفا، افزود: دعبل زبان بی‌پروایی در دفاع از اهل بیت(ع)داشت و تا حدی که می‌گفت: من دار خود را بر پشتم حمل می‌کنم تا روزی که مرا از آن آویزان کنند! او همیشه آماده شهادت در این راه بود، شاید دعبل تنها شاعری بوده که امام رضا(ع) به یکی از خطیبه‌هایش، دو بیت افزوده و در شعر دیگری که در رسای حضرت مهدی(عج) سرود، امام به او گفتند که دو بیت از این شعر را روح القدوس به دعبل نازل کرده است.

حجت الاسلام سالاری در ادامه گفت گفت: داستان دعبل و زلفا، در حدود ۸۰ هزار کلمه روایت شده و برای خلق این اثر،۶ ماه تمام به تحقیق منابع تاریخی و یادداشت برداری‌های دقیق پرداختم و پس از آن حدود یک سال و نیم برای پرورش داستان و پر کردن حلقه‌های مفقود در این داستان تاریخی، از تخیل و رویاپردازی خود استفاده کردم تا بدون هیچ تحریفی، به مقتضای داستان پردازی در یک رمان عاشقانه، این حقیقت تاریخی را شرح بدهم، پس از آن نیز گروهی با بازنگری و ارزیابی کتاب، در اصلاح نقاط ضعف این رمان مرا یاری کردند، باور دارم که یک رمان در عین جذابیت و عاشقانه بودن، می‌تواند تاریخی و دینی باشد.

سالاری از نقش بسیار تاثیرگذار آستان قدس در فضای فرهنگی کشور گفت و اظهار کرد: آستان قدس، موقعیتی ممتاز از جهات زیارتی، سیاسی و فرهنگی دارد، همان طور که امام رضا(ع) با آغوش مهربان خود، دعبل را که در دورانی حتی مقید به آداب اسلامی نبود، پذیرفت و شعر او را سر و سامان داد، آستان قدس نیز باید به پیروی از ولی نعمت خود از هنرمندان حمایت رئوفانه کند، من بر این باورم که آستان قدس قادر است وضعیت فرهنگی کشور را سر و سامان دهد.

لازم به یادآوری است، کتاب دعبل و زلفا به همت موسسه جوانان آستان قدس رضوی تهیه و تولید و با همکاری موسسه چاپ و انتشارات به‎نشر منتشر و در حال توزیع است؛ علاقه‎مندان می‎توانند با مراجعه به فروشگاه‏های به‏نشر و کتاب‎فروشی‏های معتبر تهیه کنند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

الگوی امنیتی *